SMART

ACADEMICA

Adres

Atıfbey Mahallesi 67. Sokak No:33 Amass Residence D:33 Gaziemir İZMİR

İletişim

Bizi Takip Edin

Instagram  |   LinkedIn 

Polonya Üniversiteleri

Ülke Genel Bilgi –Polonya

Polonya, 2004’ten beri bir AB ülkesi olduğundan eğitim kalitesi ve mezuniyet sonrası iş imkanı açısından Üniversite okumak için çok iyi bir tercihtir. Polonya’da eğitim alacak olan öğrenciler D tipi vizeye sahip olacağı için eğitim süreleri boyunca tüm Schengen ülkelerine serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Polonya Eğitim Süresi ve Sistemi

Çoğu Üniversite de lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümleri 4 yıl ila 4.5 yıl arasında değişmektedir. Tıp ve Eczacılık eğitimleri 4-5 yıl, Tıp Eğitimi 6 yıl sürmektedir. Özellikle Psikoloji Eğitimin’de SWPS adında OrtaAvrupa nın en iyi psikologları tarafından kurulmuş üniversite de, herhangi bir sınava girmeden eğitim alabilirler.

Polonya Eğitim Dili ve Hazırlık

Polonya’da eğitim dili İngilizce olarak da verilmektedir. Bunun için yapılması gereken IELTS, TOEFL ya da TOEIC gibi sınavlardan yeterli skoru sağlamak, bu skorun sağlanmadığı takdirde de üniversiteler bünyesinde verilen özel dil kurslarında İngilizce Hazırlık Eğitimi almaktır. Hazırlık Eğitimi ortalama 2000-3500 Euro arasına değişmektedir.

Polonya Üniversiteleri Yök Denkliği

Bologna Sürecine dahil olduktan sonra YÖK, bir çok Polonya Üniversitesini tanır ve denklik verir. Alman Eğitim Sistemindeki gibi, Türkiye’de herhangi bir üniversiteye yerleşme şartı aranmaz.

Polonya En iyi üniversite sıralaması

 • University of Warsaw – 411st (QS World Rankings) / 501st (Times Higher Education)

 • AGH University of Science & Technology – 801st (QS World Rankings) / 601st (Times Higher Education)

 • Warsaw University of Technology – 601st (QS World Rankings) / 601st (Times Higher Education)

 • University of Wroclaw – 801st (QS World Rankings) / 801st (Times Higher Education)

 • Adam Mickiewicz University Poznan – 801st (QS World Rankings) / 801st (Times Higher Education)

 • Lodz University of Technology  – 1001st (Times Higher Education),

 

Polonya Üniversiteleri Başvuru Şartları

 • Minimum B2 Seviyesinde İngilizce Yeterliliği (IELTS/TOEFL/TOEIC)

 • 65’in Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması )

 • Ders dışı Aktiviteler ve CV (Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)

 • Derse giren öğretmenlerden alınan referans mektupları

 • Bölüm başvurusu için motivasyon yazısı

 

Polonya Üniversiteleri Ortalama Eğitim ve Yaşam Ücretleri

Polonya bir AB ülkesi olmasına rağmen kendi para birimi olan ZLOTY i kullanır ve TL ye yakın para birimleri arasında yer almaktadır. Ortalama olarak bir öğrenci, konaklama,ulaşım ve yaşam giderleri için aylık 2500-3000 TL harcar. Hazırlık haricinde bölüm okuyan öğrencilerin haftada 20 saat part time çalışma hakları vardır. Genellikle Polonya’da bir çok öğrenci eğitim aldığı süre boyunca part time turizm ağırlıklı işlerle çalışır harçlıklarını çıkarabilirler.

Neden SmartAcademica’yı Tercih Etmeliyim?

Okul kaydı, vize başvuru sürecinde,konaklama organizasyonunda ve varıştan sonraki havalimanı karşılamasından şehir oryantasyonuna kadar yanınızdadır. 

400dpiLogo.png