SMART

ACADEMICA

Adres

Atıfbey Mahallesi 67. Sokak No:33 Amass Residence D:33 Gaziemir İZMİR

İletişim

Bizi Takip Edin

Instagram  |   LinkedIn 

Macaristan Üniversiteleri

Ülke Genel Bilgi Macaristan

Resmi dili : Macarca

Başkenti : Budapeşte

Nüfusu : 10 Milyon

Para Birimi : Macar forinti 

Macaristan,  Tuna nehri kıyısında, demokrasi ile yönetilen  ve uluslararası öğrencilere kapısını açmış, eğitime oldukça önem veren bir ülkedir ki bunun kanıtı 14 nobel ödüllü bilim insanı çıkarmasıdır. Bunlar arasında John von Neumann (bilgisayarın babası), Eduard Teller (nükleer fizikçi), George Soros ve ayrıca daha nice tanınmış nobel ödülü sahipleri de Macar kökenlidir. Ayrıca Macaristan yüzyıllar boyu tarihe çeşitli icatlar ile damgasını vurmuş bir ülkedir. Örnek vermek gerekirse bilgisayar, kibrit, telefon,elektrikli motor,tükenmez kalem, hologram bunlardan bazılarıdır.

 

Macaristan Üniversiteleri Eğitim Süresi ve sistemi

Macaristan’da üniversiteye giriş şartları diğer Avrupa ülkelerine göre daha kolaydır ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenciler üniversite sınavına girmeden ve sınav stresi yaşamadan akademik başarısı olan bir Macar üniversitesinde çok daha iyi koşullarda eğitim alabilirler.

Macaristan üniversitelerinde Türk öğrencilerin Tıp, Diş Hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanlarında YÖK denkliği sağlayarak eğitim almaları mümkündür. Özellikle Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi’nin (University of Debrecen) gibi yök denkliği olan üniversitelerin öncülük yaptığı bu bölümler Türk lise sisteminden çıkan, yurtdışında lisans tamamalamak isteyen öğrenciler için en uygun imkanları sağlamaktadır.

Ülke Eğitim Dili ve Hazırlık

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde İngilizce bilgisi olduğunu ispat etmeleri gerekmektedir. İngilizce seviyesi ileri derecede olmayan öğrenciler için Macaristan üniversitelerinin kendi standartlarında hazırladıkları İngilizce sınavı sonucuna göre öğrenciye akademik eğitimi öncesi 1 yıllık bir hazırlık eğitimi verilebilmektedir.

Macaristan’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıl olduğunu düşünürsek, 1 yıl hazırlık okumak öğrenciler için kayıp bir zaman olmayacaktır.

 

Macaristan Üniversiteleri Eğitim Sistemi Yök Denkliği

Macaristan üniversiteleri AB standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.

Macaristan En iyi üniversite sıralaması

  • Eötvös Lorand University

  • University of Pecs

  • University of Szeged

  • Budapest University of Technology and Economics

  • Corvinus University of Budapest

 

Ülke Başvuru Şartları

Macaristan’da üniversite eğitimi almanız için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

  • Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi

  • Lise mezuniyet not ortalamasının minimum 60 veya üstünde olması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)

  • Ders dışı Aktiviteler ve CV

Ülke Ortalama Eğitim ve Yaşam Ücretleri

 

Macaristan’da öğrencilerimizin konaklama açısından üniversite yurtları, özel yurtlar veya öğrenci evleri gibi opsiyonları bulunmaktadır. Avrupa’nın diğer seçeneklerine göre Macaristan’da konaklama maddi açıdan da uygundur.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Ayrıca Szeged ,Pecs ve Debrecen gibi şehirlerinde de harika üniversiteler bulunmaktadır. Macaristan’da İngilizce öğrenim gören öğrencilerimiz bir yandan da ülkenin resmi dilini de öğrenerek sosyalleşebilir ve vizyon sahibi olurlar.

400dpiLogo.png