SMART

ACADEMICA

Adres

Atıfbey Mahallesi 67. Sokak No:33 Amass Residence D:33 Gaziemir İZMİR

İletişim

Bizi Takip Edin

Instagram  |   LinkedIn 

İngiltere Üniversiteleri

Ülke Genel Bilgi - İngiltere

Resmi dili : İngilizce

Başkenti :Londra

Nüfusu : 55+ milyon

Para Birimi : Pound ( Sterlin)  

İngiltere; kültürü, muazzam doğası, sanatsal zenginliği ve tarihi mekanlarıyla her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Başkent Londra, dünyanın en ünlü ve köklü şehirlerinden biridir. Birleşik Krallık’ın en önemli simgelerinden biri olan saat kulesi de bu şehirde yer almaktadır.

Resmi dil, tüm dünyada da en çok konuşulan dil olan İngilizcedir.

Para birimi olarak İngiliz sterlini kullanılmaktadır.

Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

İngiltere vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve İngiltere’ye vize almış olmanız gerekmektedir.

Londra, Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham, Hull

İngiltere Üniversiteleri Eğitim Süresi ve sistemi

 Türkiye’deki liselerden mezun olan ve kendini İngiliz eğitim sistemine dil ve akademik olarak hazır hissetmeyen öğrenciler İngiltere’ye üniversite eğitimi için giderken lisans ve yüksek lisans eğitimi başlamadan foundation programlarıyla hazırlık yılını alarak hem İngilizcedeki eksiklerini tamamlayabilir hem de İngiliz eğitim sistemi adaptasyon sürecini hızlandırabilir. İngiltere lise eğitim programından mezun öğrenciler ise üniversite eğitimine direkt geçiş yapabilmektedir.

İngiliz Üniversitelerine doğrudan giriş şartları:

Yüksek ortalamalarla ve yeterli İngilizce seviyesi ile mezun olan veya Türkiye’de IB Diploma sahibi ya da A Level diploma veren (İngiliz eğitim sistemi olan) sayılı liselerden mezun olan öğrenciler ve akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler hazırlık yılından muaf olup lisans programına direkt olarak 1. sınıftan başlayabilirler. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra birçok üniversite kendi bünyelerinde Foundation Year sunmaktadır. Bir öğrencinin Foundation programlarıyla kabul alması için minimum 5.5 IELTS skoru elde etmesi gerekmektedir. Bu programlarla lisans eğitiminizi ve yüksek lisansınızı hazırlık alarak desteklersiniz.

Gerekli Evraklar

  • Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (IELTS)

  • Belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması

  • Ders dışı aktiviteler ve CV

  • A+ ve IB Diploması

İngiltere Üniversiteleri YÖK Denkliği

İngiltere üniversiteleri arasında öğrencilerin tercih ettiği birçok okul YÖK denkliğine sahiptir. YÖK’ün denklik prosedürüne göre dünya sıralamalarında yer alan okullar denk sayılırken, İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye dönen öğrenciler transkriptleri ve diplomaları ile denklik başvurularını yapabilmektedir.

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Londra’da daha fazla masrafla karşılaşırken Bournemouth’ta karşılaşmayabilir. Ortalama konaklama ve yeme-içme, sosyal yaşam giderleri ile yıllık £9,000-15,000 arasında olabilir. Bu meblağ öğrencinin harcama standartlarına göre değişiklik gösterebilir.

400dpiLogo.png