SMART

ACADEMICA

Adres

Atıfbey Mahallesi 67. Sokak No:33 Amass Residence D:33 Gaziemir İZMİR

İletişim

Bizi Takip Edin

Instagram  |   LinkedIn 

Amerika Üniversiteleri

Ülke Genel Bilgi Amerika Birleşik Devletleri

Resmi dili : İngilizce

Başkenti : Washington D.C

Nüfusu : 300+ Milyon

Para Birimi : Amerikan Doları 

Amerika Birleşik Devletleri, batı yarım kürede yer almakta olan kuzey Amerika, orta Amerika ve güney Amerika ve yine bu bölgelere bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar topluluğu bir ülkedir. 

 

Amerika Üniversiteleri Eğitim Süresi ve sistemi

 

Amerika Birleşik Devletleri binlerce üniversitesi ile bilim, sanat, teknoloji ve eğitimin Dünya’daki en gelişmiş ülkesi olarak tanımlanmaktadır. Öğrenciler kaliteli ve üst seviye eğitim almanın yanı sıra, çok çeşitli kültürleri bir arada yaşama ve deneyimleme fırsatına da sahip olmaktadır. Öğrencilerimiz Amerika’daki üniversitelerde hem dünyanın en geçerli dilinde uzmanlaşmış hem de Dünya’nın en prestijli üniversitelerinden Amerika üniversite diploması alacaktır. Aynı zamanda Amerika’da okullara verilen yabancı öğrenci kontenjanları oldukça geniştir.

Amerika’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri süresince edindikleri donanımı ülkelerine dönmeden iş tecrübesine çevirme imkânı elde eder. Amerika üniversitelerinden 4 yıllık bir lisans eğitimi alan bir öğrenci CPT (CurricularPractical Training)’e başvurabilir ve eğitimi boyunca haftada 20 saate kadar çalışma imkânı yakalar. Öğrenciler mezuniyetinin hemen öncesinde OPT (OptionalPractical Training)’e başvurarak kendilerine mezuniyetleri sonrasındaki yıl için geçerli olacak ve haftada 40 saat çalışma imkânı sağlayacak belgeyi edinebilirler. İlk yılın sonunda OPT süresi dolan öğrenciler opsiyonel olarak 1 yıl daha uzatma amaçlı başvuruda bulunabilirler.

College VS Üniversite

College ile Türkiye’deki özel okullara verilan Kolej adı ile karıştırılmaktadır. College’lar en az lise mezunu olmak koşuluyla öğrencilere hem 4 yıllık lisans eğitimi veren, hem 2+2 üniversiteye transfer programları sunan, bunun yanı sıra Diploma&Sertifika programları sunan yüksek öğrenim kurumudur. College’lar hem kabul şartlarının daha esnek hem de eğitim maliyetlerinin daha makul olmasından dolayı uluslararası öğrencilerin tercihi olmaktadır. Amerika’nın eğitim sisteminde College’ların en popüler programları eğitimin ilk 2 yılını College’da alıp, son 2 yılı o College’ın anlaşmalı olduğu üniversitelerde devam edip mezun olmaktır. Böylece 2 farklı diplomaya sahip olabilirsiniz. 

Amerika Üniversiteleri Eğitim Sistemi Yök Denkliği

 

ABD Üniversitelerinin YÖK denkliği olup. YÖK tarafından tanınmaktadır.

Amerikanın En iyi üniversite sıralaması

  • MIT (Massachusetts Institue of Technology) (1st - QS)

  • Stanford University (2nd - QS)

  • Harvard University (3rd - QS)

  • California Institute of Technology (4th - QS)

  • University of Chicago (9th - QS)

  • Princeton University (13th - QS)

  • Cornell University (14th - QS)

  • Yale University (16th - QS)

 

Amerika Üniversiteleri Başvuru Şartları

 Her üniversitenin kabul şartları farklılık göstermektedir. Başvuruda bulunacak öğrencilerin mezun oldukları liseden alacakları transkript ve diploma notları dikkate alınır. İyi bir lise not ortalamasına sahip olan öğrencilerin şansı artmaktadır. Bunun yanı sıra IELTS ve TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarından yeterli skor almak gerekmektedir. Amerika’daki üniversitelerin hemen hemen hepsinde SAT adı verilen yeterlilik sınavı da şart koşulmaktadır. SAT sınavını opsiyonel olarak kabul şartları arasına koyan üniversiteler de mevcuttur. 

·         Lise transkriptleri

·         Diploma

·         IELTS veya TOEFL

·         SAT (Bazı okul ve bölümler için opsiyonel)

 

Amerikada Ortalama Eğitim ve Yaşam Ücretleri

 

ABD deki yaşam maliyetleri eyaletlere ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Çok fazla göç alan bir ülke olduğu için yaşam maliyetleri pek ucuz değildir.

400dpiLogo.png